Co dělat, když se ocitnete v cizině bez peněz

Stačí moment, malá chvilka nepozornosti a můžete přijít o peněženku a zároveň také o své doklady a platební kartu, větší či menší hotovost. Pokud se vám toto stane na dovolené v zahraničí, je to velký problém. Přinášíme vám rady co v tomto případě dělat a jak se dostat k hotovosti.

Minimalizujte škody

Ztrátě či krádeži peněženky nelze vždy 100% zabránit. Pokud se vám toto stane, je potřeba alespoň minimalizovat vzniklé škody. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel, například pokud nosíte hotovost, rozdělte si ji na více míst, nedávejte vše do peněženky. Je vhodné do kufru přibalit také platební kartu. Bude se hodit v případě, že přijdete o svou finanční hotovost.

Vlastníte-li více platebních karet, zvažte zda není lepší si vzít na cesty raději dvě. Jednu využijete pro platby kartou či výběr z bankomatu, druhou můžete mít v hotelu uschovanou jako svou pojistku pro případ potřeby. Velmi důležité je si před dovolenou udělat kopie všech dokladů.

Zablokujte kartu co nejdříve

V případě, že vám je odcizena platební karta, je ji potřeba co nejdříve zablokovat. U většiny bank toto provedete zavoláním na zákaznickou linku nebo přes internetové bankovnictví. Operátoři jsou pro tento případ k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V případě potřeby můžete zavolat i na zákaznické linky Mastercard (+1 636 722 7111) a Visa (+1 410 581 9994). V okamžiku, kdy kartu zablokujete, jdou všechny neoprávněné transakce na triko banky. V případě, že vám zloděj peníze z karty ukradne ještě před blokací, uhradí vám banka pouze část škody. Do částky 50 eur počítejte se spoluúčastí. Ztrátu či krádež karty nahlaste na místní policii.

Požádejte rodinu o poslání peněz

Pokud přijdete v zahraničí o hotovost i platební karty, můžete to řešit hned několika způsoby. Nejrychlejší a nejlevnější řešení je požádat rodinu nebo přátele o zaslání patřičného obnosu z domova. Pro zaslání peněz do zahraničí je možné použít Western Union nebo MoneyGram. Western Union má širokou síť poboček u nás i v zahraničí. Funguje na poštách, ve směnárnách nebo cestovních kancelářích.

Jak poslat peníze přes Western Union:

  • vyhledejte nejbližší pobočku
  • vyplňte formulář obsahující jméno a cílovou zemi
  • prokažte se dokladem totožnosti
  • odešlete potřebnou hotovost
  • zaplaťte stanovený poplatek
  • od pracovníka obdržíte formulář s kontrolním číslem peněžního převodu
  • toto číslo sdělte tomu, pro koho jsou peníze určeny

Výběr peněz je možný provádět na kterékoliv pobočce v cílové destinaci. Peníze jsou po odeslání z ČR k dispozici zhruba za 15 minut. Vedle kontrolního čísla převodu se dokládá také doklad totožnosti. Pokud jste přišli o doklady, postačí vám potvrzení z policie o ztrátě či krádeži dokladů. Poplatek se liší v závislosti na sumě a zemi, kam jsou peníze odeslány.

Obraťte se na svou banku

Nechcete-li se nebo nemůžete-li se spoléhat na známé a rodinu, je tady ještě jedno řešení. Můžete se obrátit na banku a získat peníze ze svého účtu. Nejjednodušší je to pro klienty velkých bank, které mají své pobočky po celém světě. Stačí najít nejbližší pobočku a zažádat o výběr hotovosti. V případě, že jste přišli o doklady, pomůže opět potvrzení od policie.

Můžete si rovněž požádat o vydání a zaslání nové debetní či kreditní karty. Lhůta je však okolo 7 pracovních dnů. Ve většině případů je karta odeslána na uvedenou adresu. Banky nabízí také možnost vydání nouzové karty nebo vyplacení nouzové hotovosti. Tuto kartu získáte od bank, které jsou v síti Mastercard. Kartu vám vydají do tří pracovních dnů. Tato služba je dostupná pro držitele embosovaných karet, tedy karet s textem vystouplým z reliéfu na přední straně karty.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *