Mladí se neobejdou bez finanční podpory rodičů

Pro většinu mladých Čechů je takřka nemyslitelné začít samostatný život bez finanční podpory rodičů. Zajištění vlastního bydlení je největší problém. Důvodem jsou vysoké ceny nemovitostí i drahý nájem. Pětina lidí v rozmezí 18-30 let je ohrožena v Česku nějakou formou chudoby.

Výrazně více chudých je v tomto věku žen, které mají zpravidla nižší příjem oproti mužům, jsou ekonomicky závislé na rodičích při studiu nebo partnerovi při péči o děti. Ohroženi chudobu jsou také samoživitelé a samoživitelky. Z tohoto důvodu zůstává mnoho mladých doma u rodičů a odchází z domova mezi 26. a 27. rokem života, což je oproti ostatním zemím Evropy mírně nad průměrem.

Bez rodinné finanční injekce je vstup do života těžký

Za faktem, že se mladí nestěhují od rodičů není jen pohodlnost, ale také nedostatek financí. Mladí, kteří nemají to štěstí a nedostanou od rodičů byt, se na začátku startu při zařizování bydlení finančně prohnou.

Podle odhadů sociologů ¾ matek svým dětem od 10 let spoří na bydlení a studia. Jedno procento rodičů pak rovnou zakoupí pozemek a čtyři procenta rodičů nemovitost. Často se finančně spojují i rodiče budoucích novomanželů, aby jim pořídili bydlení.

Slušné nástupní platy se pohybují kolem 18 – 20 tisíc čistého. Dvojice, která má takovýto plat dá dohromady 40 tisíc měsíčně, nicméně i to je často málo. Výdaje spojené se samostatným bydlením jsou stále velmi vysoké. Na současném trhu s byty nelze pořídit ani levný pronájem.

Nejdražší nájem je tradičně ve velkých městech, kde lze současně najít dobře placené pracovní místo. Nájemné se pohybuje od 7 do 15 tisíc korun měsíčně. Další finanční zátěží jsou děti. Výdaje na děti a jejich potřeby budou zatěžovat rodinný rozpočet minimálně 25 let. Dle odhadů nás dítě stojí téměř 3 miliony korun, přičemž v průběhu prvních let se částky pohybují v desítkách tisíc korun.

Další náklady rodiny jsou spojené s výdaji na internet a telefony. Nadstandardem není v dnešní době ani vůz, bez kterého se zejména mladé rodiny na vesnici neobejdou. Někdy není možné se spoléhat pouze na vlaky a autobusy. I menší či starší auto potřebuje pojištění, pravidelnou dávku oleje, servis a pohonné hmoty, které ve finále činí měsíčně nemalou částku.

Je třeba počítat

Řešením pro mnohé mladé je požádat o svatební či předsvatební dar o pozemek či peníze na jeho koupi. Mladí tak ušetří několik set tisíc korun, které často ani nemohou dát dohromady. V dnešní době se bez kalkulačky zkrátka neobejdete.

Zahájení samostatného života vyžaduje přesné plánování a tvorbu rodinného rozpočtu, kde budou zaznamenány všechny příjmy a výdaje, taktéž reálné odhady finančních možností. V dnešní době je také problém získat hypotéku poté, co Česká národní banka doporučila bankám zpřísnění podmínek pro její sjednání.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *