Přestože se Češi za své dluhy stydí, hned je neřeší

Dnes si můžete pořídit na dluh televizi, dovolenou a celou řadu dalších věcí a služeb není dnes žádný problém. Bez peněz lze pořídit skutečně cokoliv. Radost z nových věcí opadne a zůstávají pouze pravidelné měsíční splátky, které si ukrajují z rodinného rozpočtu.

Život na dluh je dnes běžný

Řada lidí se domnívá, že své dluhy zvládnou splácet sami. Pomoc u svých blízkých začínají hledat až ve chvíli, kdy jim tyto dluhy přerůstají přes hlavu. Velmi často se na své příbuzné obrátí až tehdy, když si musí vzít kvůli půjčce půjčku. V té chvíli se ocitají v dluhové pasti, kdy žádná banka už dlužníkovi nepůjčí a vymanit se z kolotoče dluhů lze už jen těžko. Peníze na půjčku řeší až 40% dlužníků. I když je dnes možné využít oddlužení, lidé to zpravidla volí jako poslední možnost. Prvním signálem, kdy je vhodná doba pro vyhlášení bankrotu je okamžik, kdy člověk není schopen ze svých příjmů splácet své závazky. Nejohroženější skupinou jsou lidé krátce po škole, senioři a svobodné matky. Většinu oddlužení soud povolí, většina návrhů je zamítnuta kvůli špatně podanému návrhu na oddlužení.

Počet půjček v Česku neustále roste. Někteří lidé si přitom dluhy dělají zcela neuváženě a tedy i zbytečně. Nejtypičtější příklad je půjčka na dovolenou nebo na vánoční dárky. Tyto půjčky jsou nesmyslné a zatěžují rodinný rozpočet. Tyto půjčky uspokojují pouze krátkodobé potřeby a oproti úvěru na bydlení nepředstavují investici do budoucna a v majetku dlužníka nemají reálnou protihodnotu.

Více než jedna exekuce

Už jen jedna jediná exekuce je problém, ale více exekucí jsou cestou do pekla. V České republice existuje mnoho lidí, kteří mají více než jednu exekuci. Ačkoliv celkově počet exekucí klesá, roste počet lidí, kteří mají čtyři a více exekucí. Vymožení pohledávky u lidí, kteří mají čtyři a více exekucí, je prakticky nemožné. I v těchto případech je vhodné vyhlásit osobní bankrot. V průběhu oddlužení není možné, aby exekutor dále prováděl exekuci, která je nařízena.

Češi a dluhy

Zatímco před dvaceti lety dlužil každý Čech v průměru deset tisíc korun, dnes je to více než 135 000 korun. Spotřebitelský dluh na jednoho obyvatele byl před dvaceti lety 395 Kč, zatímco loni činil 20 853 Kč na každého obyvatele. Podle údajů ČNB se od roku 2002 zvýšil také počet nezaplacených půjček.

Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. K rekordní výši dluhů pomohly velmi nízké úrokové sazby hypoték, které však od dubna 2018 postupně rostou. Za loňský rok si lidé půjčili jen na bydlení 217 miliard korun.

V současné době jsou úvěry na bydlení méně dostupné a očekává se tedy pokles nárůstu půjček. ČNB apeluje na banky, aby přísnější pravidla pro získání hypoték dodržovaly.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *