Jak na půjčku na mateřské?

S narozením miminka přibudou rodině starosti v péči o potomka, ale také financováním jeho potřeb. Jaké jsou šance, že na mateřské získáte půjčku? Mateřská, ani rodičovská rozhodně žádnou dovolenou nejsou. Snížený měsíční příjem představuje pro řadu rodin problém, se kterým se musí vypořádat. Někteří to vyřeší půjčkou.

Peníze na mateřské a rodičovské dovolené

Maminky pobírající mateřskou neboli peněžitou pomoc v mateřství, pobírají dávku, která je jednou z forem nemocenského pojištění. Nastupují na ni před porodem a v závislosti na počtu dětí trvá 28-37 týdnů. V roce 2017 činila až 70% hrubé mzdy zaměstnance. Naproti tomu rodičovský příspěvek začíná po skončení mateřské a jeho celková výše je 220 000 Kč. Měsíční příjem je vypočten na základě toho, jak dlouhou rodičovskou si zvolíme – 2 -4 roky.

Kdy lze získat na MD či RD půjčku

Finanční potíže nejvíce trápí matky samoživitelky, které jsou odkázané pouze samy na sebe a rodičovský příspěvek. Právě tyto nízké příjmy mohou způsobit zadlužení i neschopnost sjednat si půjčku. Banky při posuzování žádosti sledují tyto dva parametry:

  • Historie splácení žadatelky – banka prověří historii splácení žadatelky, včetně dochvilnosti. V případě, že má negativní záznam v registru dlužníků, půjčku nedostane.
  • Bonita – prověřením situace žadatelky zjistí banka, zda je schopna splácet. Prověřují se příjmy, výdaje a rodinná situace. Čím vyšší bonitu žadatelka má, tím nižší získá úrokové sazby.

Jednodušší situaci mají ženy na mateřské, které jsou OSVČ nebo mají brigádu či boční příjem. Ten může jejich bonitu mírně vylepšit.

Co dělat, když banka žádost o půjčku zamítne

Nejčastějším důvodem pro zamítnutí půjčky na MD či RD je právě nízká bonita. V takovém případě můžete udělat několik věcí:

  • Neberte půjčku na sebe, ale na manžela – může být také spolužadatelem nebo ručitelem. Šance na získání půjčky vám několikanásobně vzrostou. Manžel má vyšší příjmy a stálý plat.
  • Místo půjčky prodejte věci, které nepotřebujete – není nutné prodávat památeční prsten po babičce, ale klidně se zbavte elektroniky, kterou doma nevyužíváte a jen na ni sedá prach.
  • Zjistěte si, zda nemáte nárok na příspěvek v hmotné nouzi
  • Využijte nebankovní půjčky – především u krátkodobé půjčky do výplaty není mateřský či rodičovský příspěvek překážkou pro získání půjčky. Pokud navíc využijete první půjčku zdarma, nezaplatíte nic navíc.
  • Zkuste si najít práci z domova – existuje řada možností, jak navýšit svůj příjem – prodej oblečení po dětech,

Kdy se půjčce vyhnout

Matky samoživitelky bez vedlejšího příjmu mají situaci značně ztíženou a nevýhodnou půjčkou si ji mohou ještě zhoršit. Výběru půjčky je proto potřeba skutečně věnovat náležitou pozornost. Rozhodně se neorientujte pouze podle nabídky půjčky na mateřské. Tyto půjčky bývají naopak často nevýhodné. Půjčce se vyhněte v těchto případech:

  • banka vám žádost zamítla
  • chybí vám jen pár korun než přijdou dávky
  • víte, že nebudete mít z čeho půjčku splatit
  • když jsou u půjčky příliš vysoké úroky

Půjčujte si zodpovědně

Pokud se i přes své potíže rozhodnete sjednat si nebankovní půjčku, raději si zvolte nižší částku, kterou můžete v případě potíží bez problémů splatit. Každá stokoruna navíc navyšuje úroky i výši splátky. Rozhodně si pročtěte podmínky půjčky a zajímejte se především o RPSN. Nebojte se využít nezávislé srovnání půjček, které je zcela zdarma. Půjčit si peníze není nijak složité, ale problém je často je vrátit. Vždy několikrát řádně zvažte, zda je pro vás půjčka skutečně tak důležitá. Vždy je potřeba se zajímat o podmínky dané půjčky, především jak jsou nastaveny sankce a poplatky v případě prodlení se splátkou.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *