6 rad, jak se vyhnout finančním problémům

Finanční gramotnost je v Česku stále jen na průměrné úrovni. Podle nedávného průzkumu České bankovní asociace dosáhli Češi 56 bodů ze sta. Oproti loňskému roku je to zlepšení o pouhý bod. Lidé díky své neznalosti a nedůslednosti přichází o nemalé peníze. Přečtěte si, jak se těchto chyb vyvarovat, abyste se vyhnuli finančním problémům.

1. Čtěte smlouvy

Je pouze minimum žadatelů, kteří si skutečně přečtou celou smlouvu řádně, aby si zjistili, jaké jsou podmínky půjčky, seznam výluk, různé dodatky a ceníky. Zde právě lze narazit na různé smyčky a záludnosti. Pokud některé pasáži ve smlouvě nerozumíte, nerozpakujte se zeptat. V případě, že vám obchodník nemá chuť cokoliv vysvětlovat, případně různá ustanovení bagatelizuje, je to signál toho, že něco není v pořádku a měli byste se mít na pozoru. Žádnou smlouvu nepodepisujte ve stresu a pod nátlakem. Nechte si na přečtení čas.

2. Na úvěr pořizujte jen věci, které mají trvalou hodnotu

Stejně tak se stále najde spousta lidí, kteří nakupují na úvěr vánoční dárky, nový mobil, kožich nebo letní dovolenou. V případě, že dotyčný neočekává v budoucnosti zvýšení příjmu, je to cesta k dluhové pasti. Úvěry je vhodné využívat pouze na věci, které mají trvalou hodnotu, případně mají delší životnost, než trvá splátka úvěru. Pozor si dávejte i na různé reklamní akce.

Úroková sazba ovlivňuje částku, kterou za hypotéku přeplatíte, ale i další poplatky, které jsou spojeny s čerpáním půjčky. Některé nemusí být příliš viditelné, nelze je zjistit pouhým porovnáním RPSN. Zvýšit RPSN může například pojištění proti neschopnosti splácet či další poplatky.

3. Aktualizujte své pojistky

Pojištění musí být efektivní, aby skutečně plnilo svůj účel, za jakým si ho zřizujeme. Proto je velmi důležité pravidelně kontrolovat, zda pojistka odpovídá aktuálnímu stavu nemovitosti či vašemu zdravotnímu stavu. Někteří klienti své smlouvy neaktualizují i patnáct let a v případě pojistné události se nestačí divit.

Častým rizikem je tzv. podpojištění, kdy majitelé například zvýší hodnotu své nemovitosti nákladnou rekonstrukcí, ale už neaktualizují pojistnou smlouvu, která bude tuto skutečnost zohledňovat. V případě škodné události pak dojde k tomu, že pojišťovna vyplatila nižší plnění.

4. Nepodléhejte módním vlnám

Když se v médiích šíří zprávy o tom, že stoupají ceny zlata, bývá to okamžik, který se hodí k jeho prodeji než nákupu. Nejlepší výkony má daná komodita za sebou a lze očekávat její krátkodobý propad. Vyhněte se také různým investičním pohádkám, které vám slibují, že bez práce zbohatnete prakticky přes noc. S největší pravděpodobností se z vás snaží vytáhnout peníze.

5. Investujte jen to, co můžete utratit

Každý investor by měl umět znát toleranci rizika a investovat jen takovou částku, kterou si skutečně může dovolit utratit, aniž by to ohrozilo jeho existenci a finanční stabilitu. Investovat, pokud nemáte vytvořenou finanční rezervu nebo na dluh je holý nesmysl.

Správný investor nesází na jednu kartu, ale své portfolio rozloží do více aktiv. Ve chvíli, kdy budou mít část finančních prostředků vloženou do konzervativních aktiv, mohou investovat do produktů, které jsou dynamičtější a mají výnos úměrný riziku.

6. Nespoléhejte se pouze na stát

Ti, kdo spoléhají na to, že se o jejich penzi postará stát, se setkají s velmi nepříjemným překvapením. Současná výše starobního důchodu činí polovinu průměrné mzdy. Každý by si měl na stáří spořit samostatně. Na trhu najdete celou řadu finančních produktů, které vám pomohou šetřit i malé částky. Využít můžete například doplňkové penzijní spoření.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *