Jak si vzít půjčku a nenaletět

Mnoho lidí žije ve špatné finanční situaci a snaží se ji vylepšit půjčkou. Nabídka úvěrů je stále poměrně pestrá a zájemci mohou vybírat nejen z bankovních, ale také z celé řady nebankovních půjček krátkodobého i dlouhodobého charakteru.

Půjčky v roce 2018

Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru, který je v platnosti od prosince 2016 se trh s nebankovními půjčkami značně proředil, řada společností čeká na udělení lince, další z nich svou činnost ukončily a pak jsou tady takové, které si stále hledají kličky, jak okrádat zákazniky, například začnou nabízet „podnikatelské půjčky“, na které se tento zákon nevztahuje a nechrání běžného spotřebitele například před vysokými úroky. Nově však jsou spotřebitelé lépe chráněni, například výše úroků z prodlení je stanovena zákonem. Rovněž vás musí poskytovatel řádně prověřit, zda máte dostatečnou bonitu, pokud to neudělá, půjčka je neplatná a vy můžete vrátit pouze jistinu.

Jak si vybrat půjčku, která není podvod?

Srovnávejte půjčky – na internetu najdete řadu profesionálních webů, které jsou specializované na srovnávání bankovních i nebankovních půjček, hypoték. Jsou v nich porovnávány pouze prověřené společnosti.

Zkoumejte reference – vhodné je přečíst si reference od zákazníků, kteří již mají s konkrétní půjčkou zkušenosti, ať už kladné nebo záporné. Budete tak vědět, co můžete od poskytovatele půjčky očekávat.

Kvalitní web se všemi povinnými údaji – věřitel, který nic neskrývá, má kvalitní webové stránky. Nechybí na nich IČ a všechny zákonem stanovené údaje. Nesmí chybět ani adresa sídla společnosti, veškeré kontaktní údaje.

Banky vs. Nebankovní subjekty

Banka v nás vždy budí důvěru. Na druhou stranu je potřeba bance poskytnout velké množství informací a počkat, než nám sdělí informaci o schválení půjčky. Čekací lhůta se prodlužuje. U bank téměř neznají pojem půjčka ihned. Nabídnuta či schválena je pouze zlomku klientů. Řada nebankovních společností si lpí na svém dobrém jméně a snaží se vyjít vstříc i tzv. Problémovým klientům.

Pokud nezasíláte předem žádné finanční prostředky, nemůže se stát, že byste se stali obětí podvodu. Kauci rozhodně nikomu neposílejte předem, i když se jedná o pár desítek korun a už vůbec ne, pokud chce po vás někdo tisíce. Při srovnání půjček sledujte sazbu RPSN, která vám ukáže výhodnost či nevýhodnost úvěru.

Krátkodobá půjčka

Pro ty, kdo se ocitnou v nečekané situaci a potřebují rychle hotovost, je možné si půjčit pomocí rychlé půjčky. Zde lze získat od tisíce do několika desítek tisíc prakticky za pár minut. Tento druh půjček má celou řadu i výhod a nevýhod, je proto na každém z nás zvážit, zda je půjčku skutečně nutné si sjednávat, zda nákup nepočká do první výplaty. Největším problémem jsou opakované půjčky, kdy klient zaplatí a okamžitě si jde půjčit znovu, zpravidla vyšší částku a takto řeší své finanční potíže dokola. Nevýhodou těchto půjček je vysoké RPSN. Kdy lze tuto půjčku využit:

  • nečekané finanční obtíže
  • nutná okamžitá investice
  • není možné řešit půjčku osobně na pobočce
  • krátkodobá půjčka
  • půjčka na pár dní do výplaty

Jak si správně vybrat půjčku?

Zvolte si částku a také zvažte na jak dlouho si chcete půjčit. Čerpat lze finance v různém rozsahu, vždy vezměte v potaz nejen své příjmy, ale především pravidelné výdaje. Porovnání na webu vás nic nebude stát, zpravidla je možné volit z různých druhů půjček. Většinou je možné o vybranou půjčku požádat okamžitě online. Sjednání úvěrové smlouvy je snadné, proto je potřeba být obezřetný a skutečně si půjčovat zodpovědně. Vždy si půjčte raději menší částku, čímž se vám sníží úroky i poplatky za půjčku.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *