Finanční gramotnost: jak správně vybrat půjčku

Vzít si půjčku na dům nebo byt je velkým životním krokem, který může ovlivňovat vaši finanční situaci i po několik desetiletí. Proto byste měli být v tomto směru opatrní a o světě půjček se dozvědět pár užitečných informací. Třeba z následujících řádků.

Výběr správného úvěru

Celý proces spjatý s půjčkou by měl v první řadě začít výběrem úvěru, který pro vás bude co nejvýhodnější. Jednoduše srovnávat jednotlivé úvěry byste měli pouze v případě, že jsou obdařeny stejnou dobou splatnosti i rozvržením plateb. V takovém případě pak jde hlavně o výši poplatků a úrokové sazby. Pokud si ovšem můžete vybrat z úvěru například patnáctiletého a dvacetiletého, je už potřeba použít větší část šedé kůry mozkové.

Hodnota peněz časem klesá

Na první pohled samozřejmě vypadá lákavěji úvěr kratší. Dluh budete mít rychleji z krku a ještě ušetříte na poplatcích. To však není vždy pravda. Důvodem jsou peníze, respektive jejich hodnota, která jde s časem dolů. Činí-li vaše měsíční splátka 5000,- Kč dnes, bude to tak i za pár let. Ovšem v té době již nebude mít pětitisícovka takovou hodnotu jako k dnešnímu dni. Navíc s každoročně rostoucími mzdami je velmi pravděpodobné, že při troše šetření a správných investicích budete schopni doplatit celý úvěr ještě před dovršením dohodnutého termínu.

Neřiďte se pouze reklamou

Ve světě úvěrů není vždy moudré řídit se podle reklamních hesel. Mnoho bankovních, ale hlavně nebankovních poskytovatelů úvěrů, láká na nízkou úrokovou sazbu nebo poplatky. V mnoha případech se jedná o lákavou návnadu nasazenou na pěkně pichlavý háček. A bohužel mnoho lidí po takové návnadě rádo skočí. Hlavně nedávejte na reklamní slogany, které nabízejí půjčky zdarma. Banka není bohatý strýček, který vám kdykoliv rád vypomůže. Jedná se o instituci, která také musí z něčeho žít.

Vlastní prostředky

Při vyřizování úvěru je velmi užitečné mít i nějaké úspory, půjčku od přátel či rodiny nebo alespoň stavební spoření. Ne vždy si totiž můžete vyjednat úvěr na celkovou cenu nemovitosti, a to i přesto, že na trhu jsou stoprocentní hypotéky relativně běžné. Uspořené finance můžete investovat do nemovitosti, což se může pozitivně projevit ve výši úrokové sazby, jelikož v takovém případě nebudete pro banku představovat tak velké riziko jako v případě, kdybyste větší hotovostí nedisponovali.

Schopnost splácet

Nedílnou součástí vyjednávání úvěru je také nutnost doložit své měsíční příjmy. V případě zaměstnanců je to jednoduché, i když to samozřejmě neplatí vždy. Obvykle stačí, když v bance ukážete potvrzení o příjmech často však i několik měsíců dozadu. Banka totiž musí zjistit, zdali jsou vaše příjmy nejen dostatečně vysoké, ale také, jsou-li stálé. Pokud velkou část vašeho platu tvoří různé bonusy nebo jste ještě dokonce ve zkušební době, vaše šance na získání úvěru nejsou příliš vysoké. V takovém případě je lepší poohlédnout se po lepší práci, respektive počkat, až se zapracujete v novém zaměstnání a skončí vám zkušební lhůta. Pokud patříte mezi osoby samostatně výdělečně činné, svou schopnost splácet prokážete prostřednictvím daňového přiznání. U některých bank se dá vyjednat úvěr i bez nutnosti prokázání příjmů, ale vzhledem k poměrně vysoké úrokové sazbě to není příliš výhodné. Navíc dostanete maximálně polovinu požadované částky.

Prodloužení doby splácení

Mohou nastat temnější časy, kdy se vám sníží příjmy natolik, že nebudete schopni úvěr splácet. Nejedná se o žádnou tragédii, naprostá většina bank vám bude ochotna dobu splatnosti prodloužit, ale je nutné, abyste si tuto možnost vyřídili pokud možno co nejdříve.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *