Proč je důležité si vést finanční rozpočet

Dvě třetiny domácností jsou rády, když svými příjmy pokryjí veškeré výdaje domácnosti. Je přitom žádoucí, aby hospodařily s přebytkem. Bez důkladné analýzy příjmů a výdajů to nejde. Přinášíme vám pár rad, jak vést finanční rozpočet rodiny.

Finanční rozpočet rodiny

Většina učebnic o finanční gramotnosti se zabývá tím, jak má rodina s finanční rezervou nakládat. Rodin, které hospodaří tak, že jim zůstávají peníze navíc, však je méně než 30%. Zbylá většina je ráda za vyrovnaný rozpočet. Řada lidí často řeší, zda mají na splátku hypotéky a co si mohou v daném měsíci dovolit pořídit.

Odpovědi lze najít ve finančním rozpočtu rodiny. Je potřeba si vést veškeré příjmy a také veškeré výdaje. Stejně jako navyšujeme příjmy, povědomě zvyšujeme i výdaje rodiny. Jen pár jedinců dokáže odolat zbytečným výdajům.

Rodinné finance mají i nefinanční rozměr. Finanční problémy jsou důvodem rozpadu 60 – 80 procent manželství. Tato čísla jsou založena na průzkumech odborníků.

Zajištění na důchod

V případě, že se rodina nezajistí na stáří, čeká ji v penzi neustálý strach ze zvyšování nákladů na léky, bydlení, zdravotnictví i další služby. Proto je důležité sestavit nejen rodinný rozpočet, ale také smysluplně tvořit finanční rezervy, své peníze rozumně investovat a zhodnocovat. V případě, že vám nezbývají peníze na spoření na důchod, je potřeba snížit výdaje v rodinném rozpočtu.

Jak stanovit cíle rodinného rozpočtu

Rodinný rozpočet má být záležitostí celé rodiny. Finanční problémy snadno způsobí rozpad vztahů. Díky dobře vedenému rozpočtu je možné najít rezervy, které rodina může ukládat. Je třeba počítat s tím, že stát bude na penze přispívat stále méně. Rozhodující složkou jsou proto výdaje rodiny. Rodina by si měla stanovit strategické cíle a celkovou strategii chování v otázce financí. Mezi strategická rozhodnutí patří řada otázek:

  • Co je hlavním cílem – nákup nemovitosti, vytvoření finanční rezervy na pět let?
  • Budeme investovat sami nebo s odborníkem?
  • Jaké riziko jsme ochotni podstoupit – pustíme se do agresivní či konzervativní investice?
  • Kolik vložíme do jednotlivých typů investic měsíčně peněz?
  • Bude rodina půjčovat peníze?

O základních cílech rodiny by pak měla rozhodnout celá rodina, ne jen vůdčí člen. Při projednání oběma partnery se snižuje riziko hádek a neshod kvůli penězům. Důležité je vědět, na čem budete šetřit, zda nutně potřebujete co 14 dnů kadeřníka nebo patnácté golfové hole?

Pozor na drobné výdaje

Velkým nepřítelem jsou drobné opakované výdaje. V součtu vám dají velkou částku, která s financemi zahýbá. V případě, že rodina v rozpočtu našetřila více peněz, je to důvod ke spoření, nikoliv k utrácení.

Zatímco příjmy příliš nedokážeme ovlivnit, výdaje ovlivňovat můžeme. Vždy je potřeba správně uvažovat a nebát se jít až do hloubky. Vždy je potřeba shromáždit údaje o všech výdajích, byť je to třeba za rohlík. Velké sumy se skládají právě z těchto malých – z desetikorun jsou stokoruny a ze stokorun jsou rázem tisíce. Toto je například problém kuřáků, kteří si neuvědomují, kolik prokouří za měsíc a jakou částku to činí za rok.

Nemalý výdaj znamená také placení parkovného mincemi, jízdné nebo nákup čokoládových tyčinek. Nikde není psáno, kolik mají být naše nezbytné výdaje. Čím méně peněz rodina vydá, tím více šetří.

Zbytné údaje tvoří třetí oblast rodinných výdajů. Jedná se o výdaje, které hradíme dobrovolně, například lístky do kina, na koncert, výlet na hory, dovolená a další. Tyto výdaje hradíme zcela dobrovolně, aniž by nám hrozily jakékoliv sankce. Čím více těchto nezbytných výdajů máme, tím méně se nám podaří našetřit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *